Apandisit Belirtileri Nelerdir ?

0 7

Apandisit tıp dilinde karnın sağ alt kısmında , kalın bağırsağın solunda bulunan , 8-12 santimetrelik organ olarak açıklanmaktadır. Halk arasında da kör bağırsak olarak adlandırılan apandisit, genelde 4 ile 22 yaşında mikropların ilk tutulduğu yer olarak, sık şekilde görülmektedir. Bu hastalık tedavisinde erken müdahale edilmez ise, hastanın ölümüne kadar gidebilecek ciddi süreçler geçirebilir.

Apandisitin Belirtileri Nelerdir ?

Apandisitin genel belirtisi, şiddetli ve kronik hale gelmiş karın ağrısı şikayetidir. Karın bölgesinin çepeçevre ağrısının uzun süre hissedilmesi hastalarda bir ihtimal apandisit olduğunu gösterir. Ağırının bölgesi genel olarak, mide ile safra kesesi arasında olduğundan karın ağrısı olarak bilinmeyebilir. Bu ağrı ilerleyen saatlerde yaklaşık 10 saat kadar olduktan sonra sağ alt köşede hissedilebilir. Bu tür ağrılar genel apandisit şikayetlerinin başlangıcıdır. Bu ağrı, aslında hastayı çok etkileyecek türden bir ağrı değildir. Uzun sürelidir ancak fazla sancılı bir ağrı değildir.

Apandisitin en belirgin özelliklerinden birisiyse, sarsıntıda acının şiddetli hissedilmesidir. Örnek verilecek olursa hapşırmak, öksürmek vs.de acı şiddetli hissedilir. Bu tür acıların hissedilirse bu bir apandisit bulgudur, apandisit olmasından şüphelenilebilir.

Ne Yapılmalıdır ?

Hasta eğer iştahsızlaşmışsa, sadece yatmak istiyorsa, kusma ve ya bulantısı varsa ve bu apandisit bulgudan kaynaklanıyorsa mutlaka ve mutlaka bir doktor ile görüşülmeli, tedavi yolları ve ağrıların nedenleri öğrenilmelidir. Bu tür ağrılarda lütfen bitkisel çay, bitkisel besinlerle tedavi uygulamayınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.