Bilgisayarda Bios Ayarlarına Nasıl Girilir

0 16

Bilgisayarınızın BIOS’u (Temel Giriş Çıkış Sistemi) bilgisayarın temel işlevlerini kontrol etmekten sorumludur. Önyükleme sırası ve işlemci ve belleğin çalıştığı hızlar gibi yapılandırma ayarlarının yanı sıra saati ve tarihi de tutar. Ayrıca, USB bağlantı noktaları ve yerleşik ses işlemcisi gibi belirli bileşenlerin etkinleştirilip etkinleştirilmediğini de belirler.

BIOS’a girmenin yaygın bir nedeni, önyükleme sırasını değiştirmektir. Belki yeni bir sabit sürücü taktınız veya bir CD veya USB flash sürücüden önyüklemeniz gerekiyor . Aygıtların önyüklenebilir yazılım içerip içermediğini görmek için hangi sırayla çalışılacağını belirleyen listeyi değiştirmeniz gerekecektir.

BIOS’a nasıl girilir

1. Bilgisayarınızın güç düğmesine basın ve monitörde bir görüntü görünene kadar bekleyin. Uygun tuşa art arda basın. Genel anahtarlar Sil ve F1’dir, ancak bazı sistemler F2, F5 veya F12 kullanır. Bazı kablosuz klavyelerin Windows yüklenmeden önce çalışmayabileceğini unutmayın, bu nedenle mümkünse kablolu bir klavye kullanın.

 

2. Hangi tuşa basacağınızı bilmiyorsanız, size söyleyen POST (Açılışta Kendi Kendine Test) sırasında ekranda bir mesaj arayın. Mesajı kaçırırsanız, yeniden başlatmak için Ctrl-Alt-Delete tuşlarına birlikte basın veya kapanana kadar güç düğmesini basılı tutun.

3. BIOS’a girdikten sonra, menüler arasında gezinmek için imleç tuşlarını kullanabilirsiniz. Genellikle ekranda bir yerde değişiklik yapmak, ayarları kaydetmek ve BIOS’tan çıkmak için hangi tuşlara basmanız gerektiğini gösteren bir kılavuz vardır. Esc veya F10, çıkış için yaygın olarak kullanılan tuşlardır.

4. Değişikliklerinizi yaptıktan sonra, BIOS’tan çıkmadan önce ayarları kaydettiğinizden emin olun. ‘Çıkmadan önce değişiklikleri kaydet: y / n?’ Gibi bir istem görmelisiniz. Uygun tuşa basın ve bilgisayarınız yeniden başlatılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.