Roblox Halka Açıldı, Piyasa Değeri EA’i Geçti

0 3

Roblox Corporation hisseleri dün ilk defa New York borsasında işlem görmeye başladı ve Roblox’un piyasa değeri bir anda 38.26 milyar dolara yükseldi. Hisselerin referans fiyatı 45$ olmasına rağmen 73.5$ ile zirve yaptıktan sonra günü 69.5$’dan kapadı.

NYSE, Roblox için 45$ referans fiyatı ve 30 milyar dolarlık bir değerleme yapmıştı. Doğrudan listeleme yöntemi, şirketlerin yeni hisse çıkarmadan ve sermaye arttırımına gitmeden halka açılmasına imkan sağlıyor. Roblox, hisselerinin ulaştığı 38.26 milyar dolar değerle, 37.4 milyar dolarlık Electronic Arts’ı da geride bırakmış oldu.

Roblox günümüzün en popüler oyunlarından biri, özellikle de çocuklar arasında çılgınlık seviyesinde bir Roblox merakı var. Ancak Roblox sadece bir oyun değil, aynı zamanda oyun geliştirme platformu. Oyunlarını Roblox’un sunduğu araçları kullanarak geliştiren geliştiriciler, oyunlarında harcanan paranın %70’ini kazanıyorlar. Roblox’un günlük oyuncu sayısı ise ortalama 32 milyon.

Bu büyük sayılara rağmen Roblox’un yıllık geliri, Electronic Arts gibi devlerin çok gerisinde. Roblox bu yıl 1.5 milyar dolar civarında gelir beklerken, EA’in beklentisi 6 milyar doları buluyor. Ama Roblox’un büyük bir potansiyeli var ve yatırımcılar da bunu değerlendiriyor zaten.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.