Six Days in Fallujah’nin Dağtıımcısı Ağız Değiştirdi: ‘Oyun Politik’

0 2

Üzerindeki tartışmalar nedeniyle sessiz sedasız askıya alınan Six Days in Fallujah, yaklaşık bir ay önce sürpriz bir şekilde geri dönüş yapmış, oyunun bu yıl içerisinde çıkacağı ilan edilmişti. Henüz çıkış tarihi ilan edilmedi, oynanıştan kareler paylaşılmadı belki ama bu haliyle bile tekrar tartışma konusu olmayı başarıyor.

Bunda en büyük rol elbette yapımcı ve dağıtımcı ekibe ait. Önce çıkıp oyunun politik bir söylem derdinde olmadığını açıkladılar. Şimdiyse, kaçınılmaz bir şekilde politik olduğunu, politikadan bağımsız olarak ele alınamayacağını söylüyorlar. Siz söyleyin, şimdi hangi sözlerine inanalım 🙂

  • Tarih Oyunlardan Öğrenilir Mi? – Modern Warfare ve Ölüm Otobanı

Oyunun dağıtımcısı Victura’nın twitter hesabından yapılan paylaşımda; oyundaki hikâyenin gerek oynanışla gerek kullanılan videolarla aktarılacağı ifade ediliyor. Bu videolarda ABD’den ve Irak’tan bu savaşı tecrübe etmiş kişilere yer verilerek onların yaşadıklarını birinci ağızdan dinleme imkânı sunulacakmış. Bu belgesel tadındaki kısımlarda, ciddi meselelere temas edilecek, savaşta ve savaşın sonrasında yaşanan olaylar ve alınan siyasi kararlar bu şekilde aktarılacakmış. Victura’nın CEO’su Peter Tamte, geçtiğimiz ay verdiği röportajda, oyunun politik olmak gibi bir kaygısının olmadığını belirtmişti. Görülen o ki şimdi daha farklı fikirlere sahipler.

Six Days in Fallujah, 2021 içerisinde PC ve konsollar için çıkışını gerçekleştirecek. İddia edildiği gibi ABD ordusuna başvuruları artırmak veya ABD ordusunun faaliyetlerine dair algıyı olumluya çevirmek için hazırlanan bir propaganda aracı işlevi mi üstlenecek yoksa gerçekten savaşın nasıl bir şey olduğunu gözler önüne seren bir oyun olmayı başarabilecek mi, hep birlikte göreceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.