Virüslü Bilgisayarda Veriler Nasıl Kurtarılır?

0 9

Kötü amaçlı bir program bilgisayarınıza bulaşır ve belgelerinize ve diğer önemli dosyalarınıza erişilemez hale getirir, ardından dosyaları geri almak için para isteyen bir mesaj görüntüler. Bir fidye yazılımı enfeksiyonunuz var ve bu iyi değil.

Dosyaları istenilen parayı göndermeden nasıl geri alacaksınız? Çok basit: Onları bir yedekten geri yükleyin. Tabii ki, günlük yedekleme yapıyorsanız.

Dosyalarınızın durumu kötü amaçlı yazılımın yapısına bağlıdır. Çoğu zaman, fidye yazılımı dosyalarınızı gizler ve çok daha kötüsünü yaptığını iddia eder. Tek yapmanız gereken, dosyaları ortaya çıkarmak ve onları geri almaktır.

Bu nedenle, sahip olduğunuz belirli kötü amaçlı programı araştırarak başlayın. Programın adı veya fidye mesajındaki bir anahtar kelime üzerinde bir web araması yapın. Neyin önerildiğini görün.

Bu yararlı bir tavsiye sağlamazsa, “eksik” dosyaların yalnızca gizli olup olmadığına bakın. Güvenli Mod’a önyükleme yaparak başlayın:

Windows 7’de, önyükleme yaptığınız anda – Windows yüklenmeye başlamadan önce – art arda F8 tuşuna basın. Bir önyükleme menüsü alacaksınız. Güvenli Mod’u seçin .

Windows 10’da, Güvenli Modda önyükleme yapmak için gerçek bir klavye ve fare (veya dokunmatik yüzey) gerekir. Windows çalışırken, bilgisayarınızı kapatıyormuşsunuz gibi güç seçeneklerine gidin. Ardından, Shift tuşunu basılı tutarken Yeniden Başlat’ı tıklayın Bilgisayar, muhtemelen daha önce hiç görmediğiniz bir menüye önyüklenir. Click giderme> Gelişmiş seçenekler> Başlangıç Ayarları. Başlangıç ​​Ayarları sayfasında, Yeniden Başlat’ı seçin Aşağıdaki menüde 4 sayısını yazın .

Güvenli Modda olduğunuzda, Windows’a gizli dosyaları görüntülemesini söyleyin. Windows 7’nin Windows Gezgini’nde Düzenle> Klasör ve arama seçeneklerini seçin. Click Görünüm sekmesini seçin Gizli dosya, klasör ve sürücüleri. Windows 8’in Dosya Gezgini’nde, Görünüm sekmesinin Gizli öğeler seçeneklerini kontrol edin .

Eksik dosyalarınızı arayın. Onları bulursanız, hala çalıştıklarından emin olmak için birkaçını açın. Bir dosyayı, bir grup dosyayı veya bir klasördeki tüm dosyaları göstermek için, değiştirmek istediğiniz şeyi sağ tıklayın, Özellikler’i seçin ve Gizli seçeneğinin işaretini kaldırın .

Dosyalar orada değilse veya CryptoLocker’a sahip olduğunuzu biliyorsanız, gerçekten de sürüngenlere kan paralarını ödemekten başka seçeneğiniz yok. Güvende olmak için, suçlulara normal kredi kartı numaranızı vermeyin.

Ardından bilgisayarınızı temizleyin. Ve şu andan itibaren, düzenli olarak yedekleyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.